VŠE O BOLESTI V KRKU

Příznaky a příčiny bolesti v krku

Bolest v krku bývá jedním z prvních příznaků infekčního onemocnění dýchacích cest. Mezi nejčastější příčiny bolesti v krku patří zánět. Zánět se projevuje jako reakce organismu na škodlivé viry, bakterie, kvasinky nebo mechanické poranění apod.

Je-li sliznice v krku podrážděná nebo napadená infekcí, organismus odpoví tím, že vyšle do postižené oblasti více krve, která přináší bílé krvinky a jiné obranné prostředky ke zvládnutí infekce, následkem je zarudnutí, zduření a bolest v krku.

Potlačením zánětu lze v řadě případů bolest v krku vyřešit.

Mezi příznaky bolesti v krku patří zhoršená schopnost polykání, škrábání a pálení v krku, otok a zarudnutí, zvětšené krční uzliny, chrapot, kašel, pocit vyschlého hrdla. Někdy se dokonce může objevit krev ve slinách, bolest uší nebo čelistí. V tomto případě neprodleně navštivte lékaře, může se jednat o závažnější onemocnění.

Garganta přípravky

Léčba bolesti v krku

U lehčích případů lze bolest v krku zvládnout samoléčbou. Doporučuje se organismus nepřetěžovat – hodně odpočívat, zvlhčovat vzduch v místnosti a vyhýbat se zakouřenému prostředí, přijímat dostatek tekutin. V lékárně Vám odborný personál doporučí celou řadu volně prodejných léčivých přípravku pro úlevu od bolesti v krku. Při výběru je vhodné zvolit přípravek působící protizánětlivě a proti bolesti v krku. Takové přípravky napomáhají ke snížení otoku v krku a tak zlepšují schopnost polykání.

Pokud se objeví horečka nebo bolest v krku přetrvává déle než týden (a to i bez projevů horečky či jiných symptomů), je nutno navštívit svého praktického lékaře, protože se může jednat o léčbu vyžadující předepsání antibiotik nebo se jedná o závažnější onemocnění, jako je například mononukleóza, alergie, nádorové onemocnění apod. V takovém případě vás lékař odešle na jiná specializovaná pracoviště.

Garganta rady

Jak předejít bolesti v krku

Mezi nejznámější opatření proti bolesti v krku patří důsledné dodržování hygieny, především nepít z cizích sklenic a nádobí a vyhýbat se kontaktu s nemocnými.

Dále se doporučuje důsledné posilování imunity – pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu či jiný pravidelný pohyb, jíst dostatek ovoce a zeleniny, nekouřit, vyvarovat se stresu, dodržet dostatečnou rekonvalescenci po infekcích.

Preventivním opatřením je i očkování proti chřipce. Při opakovaných zánětech mandlí může odborný lékař doporučit jejich odstranění.